Psycholog – dlaczego warto sprawdzić specjalistę

Problemy psychiczne potrafią zniszczyć człowieka. A tu jeszcze pojawia się presja wstydu, wywierana przez otoczenie, która nie ułatwia uporania się z chorobą. Do tego w zawodzie psychologa od lat nie ma ważnych aktów prawnych, chroniących pacjentów przed samozwańczymi „specjalistami”, co sprawia, że właściwie każdy może prowadzić „terapię”.

Jeśli potrzebujesz pomocy, po prostu sprawdź, czy osoba, do której się zwracasz, ma odpowiednie kompetencje. Czy skończyła studia psychologiczne, czy ma odpowiednie certyfikaty, uznawane przez stowarzyszenia psychologiczne. Czy jest na liście tych stowarzyszeń, jako fachowiec z potwierdzonymi kwalifikacjami. Możesz iść z bolącym zębem do kowala – masz prawo. Tylko chodzi o to, żebyś wiedziała/ wiedział, że to kowal. Gdy coś pójdzie nie tak, stracisz ząb, ale da się żyć bez zęba. Psychologowi oddajesz pod opiekę głowę – swoją lub osoby Ci bliskiej. Moim zdaniem lepiej ją oddać pod opiekę specjaliście, którzy rzeczywiście pomoże. Nieprofesjonalne podejście do problemów psychicznych może się tragicznie skończyć. I nie jest to czcze gadanie.  

Jakie są jeszcze argumenty za tym, by skorzystać z usług wykwalifikowanego specjalisty psychologa?

Prawdziwy psycholog nie zaprzyjaźnia się z pacjentem i nie stara się go od siebie uzależnić. Dzięki czemu nie przeżywa traumy, kiedy pacjent go zmieni na innego albo stwierdzi, że jednak swojego psychologa nie lubi. Pseudo psycholog, zaprzyjaźniony z „pacjentem” przeżywa traumę odrzucenia. Może biegać po znajomych pacjenta, dzieląc się jego wymyślonymi i prawdziwymi problemami, próbując go zdyskredytować w oczach znajomych, czy też prosto – wykreować wśród owych znajomych wrażenie, iż pacjent jest osobą z takimi, czy innymi problemami psychicznymi. Może też robić to także przez osoby trzecie, na przykład członków swojej rodziny i swoich znajomych.
Prawdziwy psycholog nie opowiada o prawdziwych, czy też wymyślonych przez siebie problemach pacjenta wszystkim wkoło, z podawaniem intymnych szczegółów i nazwisk. Pseudo specjalista spokojnie może to robić – nic mu za to nie grozi. Opowiadając mu o swoich sekretach masz takie same gwarancje dyskrecji, jak opowiadając panu w autobusie, czy sąsiadce w sklepie. Mój tekst ma na celu między innymi zwrócenie uwagi na to, czy wybierając psychologa kwestia dyskrecji ma dla Ciebie znaczenie, czy też nie. Jeśli ma – tym bardziej sprawdź, czy osoba, której powierzasz swoje sekrety jest prawdziwym fachowcem.

Przyszedł czas na ostatni argument w dyskusji. Otóż chodzi o kwestie prawne. Osoba, która trafia pod opiekę takiego specjalisty często jest po różnych traumatycznych przejściach. Bywa, że jest ofiarą przestępstwa, a przeciwko sprawcy toczy się sprawa karna lub z powództwa cywilnego. Opinia psychologa opiekującego się ofiarą jest ważnym dokumentem w sprawie. Pośrednio lub bezpośrednio potwierdza fakt przeżycia traumy, informuje o szkodzie poniesionej przez ofiarę, przewidywanym czasie niezbędnym na uporanie się z problemem. Wszystko to jest potrzebne bądź do wydania wyroku w sprawie karnej, bądź do uzyskania odszkodowania czy zadośćuczynienia. Posługiwanie się opinią od pseudo specjalisty może nieść za sobą konsekwencje na przykład podważenia faktu zaistnienia przestępstwa, bo skoro ofiara nie skorzystała z pomocy specjalisty, ale wystarczył jej ktoś przypadkowy, to może nie została wcale poszkodowana? Podważona może być także skala wyrządzonych przez sprawcę szkód, czy też długość koniecznej terapii – co może wiedzieć taka przypadkowa osoba, skoro nie jest specjalistą? Pójścia do niespecjalisty nie da się „odkręcić”. Są osoby, których lata terapii u pseudo specjalistów nie zostały uznane za terapię, a psychologowie, którzy zajęli się ofiarami po ujawnieniu tego faktu, nie mogli napisać opinii na potrzeby procesu, bo za krótko mieli ofiary pod swoimi skrzydłami.
Sprawdzaj, komu powierzasz głowę swoją i swoich bliskich. Szczególnie uczulam tych, którzy pod opiekę psychologa chcą oddać swoje dzieci. To nie jest wstyd zapytać psychologa o wykształcenie, stowarzyszenia zawodowe, w których jest zrzeszony, a żaden z prawdziwych fachowców nie odmówi Ci okazania niezbędnych dokumentów. Mają świadomość czyhających na pacjentów niebezpieczeństw i wiedzą, jak ważne jest to, by trafili do kogoś, kto naprawdę będzie umiał im pomóc.

Dorota Markiewicz

Autor zdjęcia Krzysztof Matysiak